Szikesek és futóhomok-területek megőrzésére irányuló projekt Dél-Szlovákiában
2015.01.03 10:572011-ben indult és 2016 végéig tart a Dél-szlovákiai endemikus pannon szikesek és homokdűnék megújítása elnevezésű projekt.
A projektet a DAPHNE Alkalmazott Ökológiai Intézet (DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie) valósítja meg a Szlovák Állami Környezetvédelmi Felügyelettel (Štátna ochrana prírody SR) és a Pozsonyi Regionális Természetvédő Egyesülettel (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) karöltve, az Európai Uniós LIFE+ program (LIFE10 NAT/SK/083) és a Szlovák Környezetvédelmi Minisztérium pénzügyi támogatásával.
A projekt célja az endemikus (bennszülött) pannon szikesek és homoki élőhelyek aktív védelme, helyreállítása és az élőhelyek megfelelő állapotának fenntartása. Szlovákia ezzel tesz eleget az EU Natura 2000 kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területek hálózatának megerősítéséhez a Duna-menti alföldön. Az élőhely-helyreállítási munkállatok elsősorban a széllel terjedő fafajok, inváziós növényfajok (fehér akác, bálványfa) eltávolítását és az érintett területek haszonállatokkal való legeltetését – vagy legalább kaszálását – foglalja magában. A projekt további fontos elemei közé tartozik a területek közelében található településekkel való együttműködés, az egyes települések általános iskolái számára kialakított tevékenységek, információs táblák elhelyezése az érintett területeken.
A projekt a Duna-menti alföld 15 európai jelentőségű területén zajlik, 11 szikes élőhelyen (izsai Bokrosi szikes, köpösdi Juhász szikesek, Kéméndi sósok, Komáromi szikes, komáromi Diófa sori szikes, nagykesszii Dérhídja, a tardoskeddi Nemes-tagi dűlő, Szentpálpusztai szikes, mocsonoki Széki földek, Nagysurányi szikesek, muzsla és búcs határában elterülő Szentgyörgyhalma) és 5 futóhomok-területen (muzslai Csenkepuszta, Hetényi Homokbuckák, Marcelházi homokdombok, Naszvadi homoki gyepek).
A projektről bővebb információk szerezhetők a daphne.sk/pannonicsk és a www.perlypodunajska.sk/ oldalakról.