Győzött a gútai vízimalom
2014.07.18 10:20A gútai vízimalom lett idén Nyitra megye legkedveltebb turisztikai látványossága az EPS Ügynökség által meghirdetett verseny alapján.
Az ötödik éve zajló versenybe 10 jelölés érkezett, és a gútai vízimalom 563 szavazattal szerezte meg az első helyet, megelőzve ezzel a párkányi Vadas termálfürdőt és a pati Wellness Hotelt. Az előző években ez a két idegenforgalmi célpont váltotta egymást a dobogó legfelsőbb fokán. „Az idei volt az eddigi legsikeresebb évfolyamunk, a lakosok körében egyre nő a szavazókedv, a tavalyihoz képest 20 százalékkal több, összesen 2322 voks érkezett – nyilatkozta Daniel Balko, az ügynökség igazgatója. – Külön öröm számunkra, hogy nemcsak a régióból, hanem az ország távolabbi helyéről, sőt, külföldről is sok szavazatot regisztráltunk. Ez azt jelenti, hogy a verseny valóban teljesíti azt a célkitűzést, hogy minél szélesebb körben megismertessük, népszerűsítsük a megyében található látványosságokat.”
Egyetért ezzel Helena Šáliová, a vízimalmot üzemeltető polgári társulás képviselője is. „Ez a verseny nagyon jó alkalom volt arra, hogy láttassuk, népszerűsítsük magunkat, hiszen nagyon sok emberhez eljutott az üzenet – mondta. – Az, hogy ránk szavaztak a legtöbben, többet ér bármilyen tárgyi vagy pénzjutalomnál.”
A vízimalom nem messze Gúta városától, a Csallóköz délnyugati részében található. Az objektum egy félszigeten fekszik, amelyet egyik oldalról a Kis-Duna és a Vág, másik oldalról pedig a Kis-Duna holtága fog közre. Az épületegyüttes a műemlékvédelem alatt álló vízimalom részeként épült, a területen az ártéri erdők őshonos állat- és növényvilága él.
Nem messze található a 15. századi Békavár fennmaradt része, egy földsánc. További nevezetesség a a Kis-Duna holtágán átvezető fedett fa gyaloghíd, amely 86 méterével a leghosszabbak közé tartozik Európában. A hidat, melynek minden része fából épült, azon emberek elbeszélései alapján tervezték meg, akik még emlékeztek a valamikor itt állt fahídra, melyet a 20. század első felében jegesár pusztított el.
A régi híd pillérei nyáron, alacsony vízállás idején még a mai napig láthatóak. Az új fahidat kétszer újították fel, 1997-ben és 2000-ben. Először méreteiben nagyobbodott: 86 méter hosszú lett, majd a tetőszerkezet került rá. A hídon áthaladva kis műszaki múzeum található. A malom látogatóinak figyelmét nem kerülheti el a hagyományos kemence, amely 2004-ben épült. A vízimalom környezetéhez tartozik a „Malom-kemping", amely szállást biztosít az ideutazó látogatóknak.
(Forrás: Új Szó, www.regionnitra.sk/, www.felvidek.ma/)